Comunidad de Productores en Artes (COMPA) Bolivya’da yaratıcı sanatçılar birliğidir. COMPA 1989 yılında Teatro Trono adında bir tiyatro grubu tarafından El Alto/Bolivya’da sokak çocuğu tiyatrosu olarak kuruldu. Teatro Trono hâlâ COMPA’nın tiyatro topluluğudur.

COMPA’nın anlayışına göre her insan bir sanatçıdır. El Alto’nun kültür merkezlerine en çok El Alto mahallelerinin gençleri ve çocukları gelip tiyatro ve dans etkinliklerine katılıyor. COMPA bedensel sömürgeciliğin sonlandırılmasını hedefleyen bir yöntemle çalışıyor. Çocuklar ve gençler bu yöntemle Bolivya’nın sömürgesinden sonra yaşadıkları ayrımcılığın üstesinden gelmeye çalışıyorlar. COMPA’nın ziyaretçilerinin çoğu Aymara veya Keçuva halkından. Yüzyıllarca Kızılderili olarak aşağılandılar. Önce ispanyol konkistadorlar, yani güney Amerika’yı fethedenler tarafından ve Bolivya’nın özgürlüğünden sonra ülkenin beyaz üst tabakası tarafından.

Bu tecrübe çocukların ve gençlerin bedenlerine kadar yansıdı. Sanatsal etkinliklerde ülkenin sömürgelik geçmişini ve kendi hayat hikayelerini inceliyorlar. El Alto’nun gençleri (alteñolar) bu süreçte özgüvenlerini geliştirip ailelerinde ve mahallelerinde sorumluluk üstleniyorlar. COMPA birçok neslin kolektif tecrübesidir. Bedensel sömürgeciliğin sonlandırılma yöntemi bu nesil ile gelişti. COMPA bireyleri güçlendirip toplumun barışçıl dönüşümünü hedefliyor.  Hayalimiz insanların arasındaki dengeyi sağlayan bir toplum. Hayalimiz doğa ile uyumlu bir toplum. Hayalimiz paylaşımı ve katılımcı demokrasiyi esas alan bir toplum. Bu topluluğun temeli And dağlarında ve Latin Amerika’da Kosmovizyon denilen yaşam felsefesidir. Kısaca Kumak Savakay’a, iyi hayata erişmek.

COMPA El Alto’da, Bolivya’nın en yoksul şehrinde, iki tane kültür merkezi, sokak çocukları için bir seyyar okul çalıştırıyor ve tiyatro kamyonu ile ülkenin her köşesine gidip tiyatro sunumları yapıyor. 10’dan daha fazla okulda çocukların özgüvenlerini kazanmaları için dernek çalışmaları yapıyor. Özellikle yoksul ailelerin yaşadığı mahallelerde çalışıyor. Bu ailelerin birçoğu yıkılmış ve çocuklar şiddete maruz kalmış. Çocuklar aile geçimlerine katkıda bulunabilmek için çalışıyorlar.

COMPA’nın bu projeleri devam ettirebilmesi için bağışlarınıza ihtiyacı var.

Bağışlarınızı COMPA Berlin’in banka hesabı üzeri yapabilirsiniz:
COMPA Berlin e.V.
Bank:
Ethikbank
IBAN: DE32830944950003204987
BIC: GENODEF1ETKÇeviri: Kemal Doğan